Liberal Alliance hilser statsministerens nye ministerhold velkommen, men minder samtidig om, at de udfordringer, som Danmark står overfor, ikke har ændret sig:
"Det vil forhåbentlig vise sig at være positivt, at Lars Løkke rykker om på holdet, og jeg vil selvfølgelig sige tillykke med rokaden og god arbejdslyst til de nye. Men nye navne ændrer ikke noget i sig selv. Det gør kun en ny politik - så først når det nye regeringsprogram er kendt, ved vi, om regeringen forvandler sig fra en administrationsregering til en reformregering," siger Anders Samuelsen.













Har aldrig fattet ministerrokader. Når hele ministerier fejler udskifter man blot ministrene. Så har vi nye heste at ride på, indtil de også er brugt op. Således fortsætter cirkusforestillingen.
Som udgangspunkt er jeg enig med Anders, men rokeringen tilfører jo også ny personlig motivation og dermed politisk energi til ministerierne, ligesom personlige ledeerstile godt kan have en vis betydningen på implementeringen af politikkerne, så helt underordnet er personforhold trods alt ikke.
Fx. har jeg som mangeårig udviklingskonsulent da forventninger om, at Søren Pind også personligt kan gøre en forskel.
Ellers da også værd at konstatere, at resorter stort set er uændret. Men uheldigt efter min mening at holde Indenrigs- og sundhedsresorterne samlet. Alt for stort område, og medfører endnu engang en underprioritering af det kommunale tilsyn. Ville have været mere hensigtsmæssigt at adkille dem, eller i stedet at samle indenrigs- og justitsområdet under eet ministerium, for især at få bedre kommunalt tilsyn samt nærmere koordinering af praktiske kommunale og politimæssige indsat ude i lokalområderne.
MVH, Jørn Strand Nielsen
Krisen kradser, velfærdssamfundet er under pres og lever nu på lånte penge, jo udfordringer er der nok af:
Der er 3 værktøjer:
Skatteforhøjelser, og rød stue har meldt ud, at det er vejen frem.
Besparelser, regeringen er startet op og selvfølgelig skal der spares, forhåbentlig kan det meste hentes ved effektiviseringer via udliciteringer samt fornuftige prioriteringer.
Reformer, ja LA har stået alene med dette vigtigste værktøj længe, dvs. samtlige eksperter anbefaler reformer som det vigtigste værktøj. At pressen ikke har fundet anledning til at udbrede LAs politik til offentligheden ændrer dog ikke ved politikken. Men internt på Borgen breder det sig tilsyneladende, da begge regeringspartier nu vil have reformer.
Så LA har helt sikkert en stor andel i den politiske proces, da LA har gode resultater ifm. skattereformen, hvor man fik syn for sagn om forskellige skatter og afgifter. Gulpladeafgiften faldt til jorden med et brag, afgifter med bagudrettet effekt blev aflyst. Multimediebeskatningen blev voldsomt beskudt for sit håbløse formål, en tabersag for regeringen og særlig Kristian Jensen. Partikelfilterafgiften ligeledes fremlagt af LA, igen blot skatteopkrævning og ikke noget "grønt". Og sådan vil der være en række af LAs resultater på mange områder.
Personligt synes jeg at Gades afgang er en sort dag i dansk politik, men livet går videre og mange nye navne synes interessante. Det står ihvertfald meget klart at flere yngre liberale kræfter er sat på ministerholdet, så det alene bliver spændende.
Jeg er særlig spændt på forskningsministeren, der forhåbentlig kan skabe bedre energi mellem forskning og erhverv.
Enig problemerne tårner sig op for det nye hold, men jeg glæder mig over mere liberale profiler der tør mene noget. Liberale profiler som vil være med at skabe større forståelse for individets personlige ansvar og muligheder.
Disse kræfter bør Liberal allaince søge at få mest mulig indflydelse på - på et eller andet tidspunkt vil Claus Hjort Frederiksens neosocialdemokratiske vælde ophøre og VK vil igen have behov for at føre ansvarlig økonomisk politik.