Meld dig ind
Doner

Tag Teten - Gør Danmark til en vindernation

Middelmådigheden kan ikke være et mål for det danske samfund. Danske politikere skylder borgerne og de kommende generationer at sigte højere.

Desværre er tendensen i tiden, at man sænker sigtet. Regeringen er nu ved at sænke sigtet så meget, at der er alvorlig risiko for, at vi kommer til at skyde os selv i foden.

En kommende skattereform bliver, hvis vi ikke får sat en anden dagsorden, nok snarere en omlægning end en reform. Skat på arbejde bliver sænkes, mens skat på alt fra vand til transport sættes i vejret. Det er slet ikke ambitiøst nok.

Finanskrisen smitter nu af på den almindelige økonomi. Mange af verdens førende industrinationer er på vej i recession. De økonomiske lokomotiver trækker ikke længere. Toget er ved at gå i stå.

I lyset af krisen bliver ellers for længst forkastede socialistiske ideer støvet af. Statsbanker, nationalisering, mere kontrol og mere regulering bliver sat i spil. Det er stærkt bekymrende. Regeringen synes at være i vildrede. Skal den kaste sig selv for oppositionens fødder, eller skal den holde fast i en borgerlig/liberal regerings ideologiske grundlag.

Man kan frygte, at sålerne på ministrenes fødder ikke er skridsikre. Man kan frygte, at Helle Thorning Schmidt og Villy Søvndal får maset deres røde ideer helt ind i regeringskontorerne godt hjulpet på vej af Dansk Folkeparti. Det er ikke betryggende.

Derfor har Liberal Alliance valgt, at fremlægge et bud på en kombineret vækst- og skatteplan under overskriften "Tag Teten - Gør Danmark til en vindernation."

Til trods for at Liberal Alliance er et lille parti med begrænset parlamentarisk indflydelse, så håber vi, at vores bidrag kan hjælpe til at bringe gode liberale kræfter i regeringspartierne, i erhvervslivet og blandt engagerede borgere tilbage på banen.

Tiden er kommet til, at Danmark smider middelmådighedens målebæger ud, går aktivt og aggressivt til bidet, samt sætter en effektiv vækstreform i verden. Målet skal være, at netop Danmark og danskerne skal undgå nedturen - at vi skaber øget velstand og fremgang, til trods for, at verden omkring os vånder sig under krisens åg.

På vegne af Liberal Alliance

Anders Samuelsen
Villum Christensen


pdf.png  Download Skattepolitisk udspil

pdf.png  Download Tag Teten Præsentation 


Share this post:
FaceBook

7 Kommentarer

Jeg vil gerne rose jer for det flotte udspil til en skattereform.

Som jeg spurgte på 180 grader gentager jeg lige spørgsmålet her til debat:

1) Når nu virksomhedsskatten er i spil i LA's skattereform udspil, hvorfor så ikke gøre den differencieret geografisk og derved løse trafikproblemet samtidigt? F.eks 15% i KBH og 10% i provinsen (eller hvordan det nu går op).
Her kunne de 90 milliarder passende anvendes til formålet i stedet for tåbelige trafiksystemer der IKKE giver nogen dynamiske effekter. Det siger sig selv, der er store dynamiske effekter i at sænke virksomhedsskatten.

2) Hvad med fuldt skattefradrag for selvfinancieret erhvervsuddannelse? Eller er tanken med at opfordre folk til at uddanne sig alene at uddanne sig indenfor statsfinancierede uddannelser? Nævner her den civile pilotuddannelse som eksempel der koster hen mod Dkr 800.000,- (millitær pilot koster mellem 15-20 millioner til dem der forestiller sig det er et alternativ - så de skal helst blive i millitæret!).
Herudover MBA's, merkonomuddannelserne samt uddannelser der kun findes i udlandet etc.
Det er jo, ligesom topskat, ikke særligt animerende at skulle betale skat af sin egen uddannelse oven i, når andre uddannelser er gratis. Man bliver jo straffet dobbelt ved at betale sin uddannelse selv og så skulle betale skat af den oven i - I forhold til dem der får uddannelsen gratis.
Hvis vi anvender samme logik som ved arbejdsudbud skulle dette også give flere kloge hoveder!

Mvh
Peter Stidsen

Kære Anders Samuelsen,
Selvfølgelig bør middelmådigheden ikke være et mål i sig selv for det danske samfund, men hvis man ønsker at iværksætte en større skattereform for Danmark, bør grundlaget efter min opfattelse være grundigt undersøgt og konsekvenserne nøje analyseret, fordi sådanne reformer kan få meget store konsekvenser for tusinder af danskere både for mange ansatte i den offentlige sektor, men også for mange af de danskere som reformerne vil betyde ændringer for. Det er derfor efter min opfattelse meget vigtigt, at man ikke vælger at gennemføre reformer ud fra teoretiske betragtninger alene, men prøver at analyserer effekterne på baggrund af tidligere erfaringer i Danmarks historien eller andre lande i den vestlige verden, hvor man tidligere har prøvet at lave betydelige skattereformer. Middelmådighed behøver ikke nødvendigvis være negativ i den forbindelse, men måske snarere et udtryk for en forsigtig indfaldsvinkel til en ny skattereform, som ikke bør forveksles med ligegyldighed, kedelig eller uengageret.

OECD, som er den uafhængige økonomiske sagkundskab, har beregnet, at dansk topskat er en underskudsforretning for alt og alle i Danmark. København er blevet verdens dyreste by at leve i. Danmark har verdensrekord på skattetryk. Dansk indkomstskat, moms, bilafgift og aktieavance beskatning er verdens højeste. Danskerne betaler overrenter. Det er nærmest pirateri mod danskerne. Særlig hårdt ramt er flittige og dygtige lønmodtagere. Resultatet er danske verdensrekorder i sort arbejde, gør-det-selv fusk og skatteflygtninge, mens skatteoplyste arbejdstimer selvsagt er på et minimum, for få tager en lang uddannelse og næsten kun ressourcesvage udgiftskrævende udlændinge søger til Danmark med mindre man kommer hertil på en skattebegunstiget ordning. Ligeledes er det klart at iværksætteri, arbejdseffektivitet og uddannelse får lavere fokus, når staten konfiskerer hovedgevindsten ved sådanne tiltag.

Alt for meget i Dansk politik bliver begravet i i undersøgelser og kommittere, det er et værktøj der bruges til at udsætte noget man ved man ikke kan ingorere, men for at undgå det politisk begraver man det i en kommittee eller i en undersøgelse.

Man har i årtier konstanteret effekter fra mange lande, blandt andet Sverige, Amerika, Østlandene, Irland m.v. at Topskatten som vi har den i Danmark er stort set selvfinancerene at fjerne, mellem skatten er lidt dyrer, men stadigvæk meget billig at fjerne.

Undersøgelser er der nok af, og resultaterne er meget entydige, problemet er at der mangler den politisk vilje til at gennemføre noget som helst.

Den borgerlige regering vi har nu, har flytte sig fra liberal politik til socialistisk politik, og er bange for at fortage sig noget som helst - tror der har noget med at DF har tungen på vægt skålen (håber jeg) - og er bange for at genneføre hvad der er blevet undersøgt til bunds med entydige konklusioner over en del årtier - at topskatten er en dårlig, og samfundsskadelig ide.

VKO regeringen er nu blevet det samme som alle tidliger røde regeringer, man vil give en skatte lettelse med en hånd mens man tager (ofte mere) med den anden hånd via afgifter. Denne omlægning som S, R, V, K og O ligger op til med laver skat på intægter og flere grønne afgifter vil netop gøre de rige rigere, og de fattige fattiger, fordi dem der tjener mindst får mindst ud af lettelsen, og er ramt hårdest af grønne afgifter, mens dem der tjener mest får mest ud af skattelettelserne, og er mindre ramt af grønne afgifter (relativ til intægt).

Fjernelsen af Topskatten som S, R, og O er så meget imod er en skat der ikke vil gøre nogen i landet reelt fattigere, men bringe flere penge ud at arbejde. Uden at det rammer dem der tjener mindst, men det er rigtig at sådan en ændring vil der kommer flere "relative" fattige - fordi at fattigdom udregenes som en procent del af median intægten - som er forkert.

Det der reelt sker er at dem, der falder under "fattigdoms" grænsen ikke har nogen reel ændring i deres økonomiske situation (hvis man sammenligner før og efter de er blevet kaldt fattige), de kan købe det samme som før, de har de samme penge som før, men er nu bare katagoriseret som fattige, fordi top intægterne er flyttet op.

Der er brug for handling, ikke flere undersøgelser, fordi vi har nok undersøgelser der alle viser det samme, selv den danske skatte undersøgelser viser samme resultat som alle internationale undersøgelser, så hvor længe skal vi undersøge det samme - og spilde penge og resourcer på det.

Jaa så kom det jo,og godt for det,Anders nu er det op til dig og jeg er faktisk sikker på du kan løse opgaven, bare du holder dig til dine synspunkter som hiltidig, og acceptere dine medmenesker som du jo gør så er der absolut store muligheder,faktisk er de nok større nu end før.P.J.

Hey Guy P.
www.Letskatten.dk har svar på de fleste af de spørgsmål :)

- Til Skattereformen vil jeg bare sige Thumbs up til LA. Der er ikke tid til at sidde på hænderne! :)

hej jeg hedder Aram jeg blev født i Irak på den gode side, Er ikke muslim, jeg flygtede samme men forældre da jeg var 10år gammel. nu vil jeg gerne spørge om jeg tag Pilot i Flyvåbent uddannelsen?

Skriv en kommentar






SMS 1212

 
 

8. september 2010
Kan friheden sikres? En liberal forfatning ved professor Peter Kurrild-Klitgaard
Læs mere her

27. september 2010
3-retters middag med MF Simon Emil Ammitzbøll
Les trois cochons
Læs mere her 

2. oktober 2010
Årets liberale fest for Sjælland
Læs mere her 

2. oktober
Liberal Alliances Ungdom holder kæmpe liberal fest på Gazstation
Læs mere her 

15. oktober 2010
Kulturnatten, besøg Liberal Alliance på Christiansborg
Læs mere her

 

 

 

 

 
Copyright © 2010 Liberal Alliance